İlk yazım olması sebebiyle burada İnternet denen alemde biz öğrencilere kolaylık sunacak siteleri tanıtmya başlyarak başlamalıyım dedim. Hemen hemen her öğrencinin sorunu olan İngilizce çeviri, kelime tamlamaları, speaking ve listening dersleri için telaffuz, maillerimiz ve Words dosyalarımızdaki Türkçe karakter eksikliği ve sonunda gelinen tez aşaması , bunun için arşiv aramasının kolaylaştırılması amacıyla bu yazıyı bloguma yazdım. Bunlar hepsi sadece bir bilgisayar ve internet bağlantısıyla gideriliyor.

İşte O siteler:

HemenCevir isimli sitedeki metin kutusuna İngilizce’sini Türkçeye çevirmek istediğiniz metini yapıştırıyorsunuz ve sıradaki kişi sayısına bağlı olarak size 1-5 dak. arasında sonuç veriyor. Unutmadan Bilgisayar çevirisi olduğu için çeviride hatalar olabileceği site tarafından uyarı olarak alt tarafa konmuş.

Zargan Açıklama Siteden: Ücretsiz İngilizce Türkçe sözlük sitesi Zargan’a hoşgeldiniz. Hukuk, tıp, sağlık, bankacılık, finans, inşaat, mimarlık, mühendislik, otomotiv, medya, muhasebe, bilişim ve bilgisayar terimleri, yer isimleri, kişi isimleri ve deyimler gibi alanlarda özellikle kuvvetli olan bu sitede şu anda 423.699 adet terim, 8.076 ziyaretçi var ve açıldığı tarihten itibaren toplam 594.477.708 arama yapıldı.

Seslisözlük sitesinde ise Türkçe Kelimenin İngilizce karşılığını öğrenmenin yanında telaffuzunu da öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca 2007 Bilişim Hizmet Ödüllü Sesli Sözlük te Yabancı dil seviyenizi geliştirmek için Sözlük tesi ve Hafıza teslerinden faydalanabilirsiniz.

TürkçeKarakter Sitesinde ise bozuk olan metinleri yani word’de eğer Türkçe karakter uyuşmazlığı var ise bu siteye girerek metin kutusuna yapıştırıp devam butonuna tıklıyorsunuz. Site size kısa sürede Türkçe karakterli metini sunuyor.

Tez Yüksek Öğrenim Kurulu’na (YÖK) bağlı ulusal Tez Merkezi’nin hizmet sayesinde internet üzerinden kayıtlı tezlere ulaşmak artık mümkün,

Öncesinde üyelik gerekiyor,
10 tezlik kotası var,
180.000 üzeri tam metin, pdf formatında geri kalanlar ise sahibinden izin alınarak ulaşılınabiliniyor.

Reklamlar